spacer  

Generic Logo

FESTIVAL ARCHIVES

Coney Island Film Festival 2004
October 1st - 3rd 2004

Coney Island Short Film Festival 2003
Sat. Sept. 27th & Sun. Sept. 28th 2003

Coney Island Short Film Festival 2002
Saturday September 21st
Sunday September 22nd

Coney Island Underground Short Film Festival 2001
Saturday September 22st


CIFF in the Media:

MovieMaker Festival of the Week!

New York Post story about short film "Messenger"

Newsday

eMediaWire

Backstage

WNYC

New York City's Mayor's Office of Film Theatre and Broadcasting

Gothamist

24/7

The Reeler

indieWIRE

 

The Coney Island Film Festival was featured in an issue of SPIRIT, the inflight magazine of Southwest Airlines, as part of a quiz-style article by Jordan Rane entitled "Name That Indie Film Festival".
The Coney Island Film Festival was featured in the Fall 2003 issue of MovieMaker magazine. Christopher Zara's article described CIFF as diverse and unpredictable, "a showcase worthy of the neighborhood's amusement-rich history".

Read Feedback from filmmakers who participated in our previous festivals.

Coney Island Film Festival Photo Galleries: 2002 & 2003

Join our email announcement list to receive film festival updates

 

spacer

spacer

spacer

 


2013 Best in Category
Feature - Stay Cold, Stay Hungry - Eric Branco 
Documentary Feature - More Than the Rainbow - Dan Wechsler
Short - Sea Pig - Andrew Gilchrist, Jesse Allen
Documentary Short - Scattered - Lindsay Lindenbaum
Horror - From the Woods - Nicolas Wendl 
Experimental - Coney Island Sinking - Harriet Feigenbaum
Music Video - Luz Mob - Huerfano - Jeff Bernier 
Animation - The Undertaker and the Lifeguard - Matthew Booras 
"Made in Coney Island" - Shoe Shine Chicken - Fernando Cuestas
Festival Appreciation Award - Vamp Bikers - Eric Spade Rivas

2013 FESTIVAL SCHEDULE ARCHIVE

CLICK HERE TO VIEW FILMS LISTED ALPHABETICALLY BY TITLE

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
1208 Surf Ave. Ground Floor

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave. 2nd Floor
(please note: this venue is not wheelchair accessible)

FRI. SEPTEMBER 20, 2013    
Fri. 7:30pm - CI Museum

 

Opening Night Screening - Sold Out!
More Than The Rainbow

Fri. 9:30pm - Sideshow

Opening Night Party - $25
at the Coney Island USA Freak Bar and Sideshows By The Seashore! Hosted by Adam Realman. Live Sideshow
and Burlesque 2 hour Open Bar (Beer and Wine) and Finger Food!

 


SAT. SEPTEMBER 21, 2013    
 


 

Sat. 1pm - CI Museum

 

Program 1 - $7
A Devil’s Wrap in Coney Island
A Clowns Recovery

Sat. 2pm - Sideshow

Program 2 - $7
Heartbreak Pills
Headbanger
Alternate Sides
Courage
I Hear You
Adonis
Foodie
Vamp

 

Sat. 3pm - CI Museum

 

Program 3 - $7
Lit
One Wall: Kings of Coney Island

Sat. 4pm - Sideshow

Program 4, CI Films,
Sold Out!

This Moment By Up for Nothing
Jamaica and the Wishing Shrine
Guy with a door
Shoe Shine Chicken
The Undertaker and the Lifeguard
Cyclone forever
Coney Island Sinking
Breathe
Mermageddon: Tails of Glory

 

Sat. 5pm CI Museum

 

Program 5 - $7
Ben In The Mind’s Eye
Mad Santa
Just Passing By
Scattered
Brad’s Book
No Pizza for Sandy
Hurricane@NYC 2012
Ricki Ticki

Sat. 6pm- Sideshow

Program 6 - Sold Out!
Vamp Bikers

 

Sat. 7pm - Museum


Program 7 - $7
Woman Who Hates Plants
Skinny
Sidewalk
Cee Cee’s Bedtime Stories
Drunker than a Skunk
Mr. Hublot
Watercolors
Little Kaiju
Make a Wish
Transmission
Empire Escorts – The Weather
Goodie Mob ft. Janelle Monae 'Special Education'
Luz Mob - Huerfano

Sat. 8pm - Sideshow
8pm - Party at the Shooting Gallery - Arts Annex, 1214 Surf Ave.

Program 8 - The Horror - Sold Out!
Scorned as She
Ask Grandpa
Pedestrian
Welcome to Madness
Carrying Place
Abyssus Abyssum Invocat
From the Woods
Awake

Saturday Night Party
At Shooting Gallery - Arts Annex, 1214 Surf Ave
Free Admission! 8pm - 10:30pm
Burlesque, Lasers, DJ Stereo Mike, Cash Bar, 21 and over.

Sat. 9pm - CI Museum

 

Program 9 - Sold Out!
Stay Cold, Stay Hungry

Sat. 11:00pm - Sideshow

Program 10 Special Screening
THE WARRIORS

 

 

 

 
SUN. SEPTEMBER 22, 2013    

Sun 1:00pm - CI Museum


Program 11 - $7
Handball Legend Brought Back to Life
The Commander in Chief

Sun. 2:00pm - Sideshow

Program 12 - $7
Give Chase
Every Story Ends in Stone
The Last Mermaids
Invisible X
Beyond Belief
Girls Who Smoke
37
Wren

 

Sun. 3pm - CI Museum

 

Program 13 - $7
The Jules Verne Project Bending Steel

Sun. 4pm - Sideshow

 

 

Program 14 - $7
Sea Pig
The Days God Slept
Night & Day
Krutch
Are We Not Cats
Facial
Loathsome Malady
Girls Before Swine
J – 1

 

Sun. 5:15pm - CI Museum

 

Program 15 -$7
Smile High
The Down Home Daredevils
Rehearsal
World Circus

Sun. 6pm - Sideshow

Program 16, CI Films, Sold Out!
Paley Whaley Beaches Himself
Break Through it All
The B&B Carousell at Coney Island
Lighting The Jump
Coney Island Memories
Opening Day at Deno's Wonder Wheel Park and The Cyclone 2009
Sammy's 80th Birthday Party at Ruby's 2007
The Storm
Last Ride...First Ride

 

 

Awards Ceremony: Eldorado Auto Skooter 1216 Surf Ave., 8:00pm

 

 

2012 Award Winners!
Best Feature - Things I Don’t Understand, David Spaltro
Best Documentary Feature - The Rise and Fall of The Clash, Danny Garcia
Best Short - Faith - Erik Pagan
Best Documentary Short - The Wonder Wheel, Lou Dembrow
Best Horror Film - Meat Me in Plainville, Greg Hanson
Best Experimental - This is Only a Test, Bill Sorice
Best Music Video - Out To Sea, Jodie Rae Plaut
Best Animation - Odokuro, Aurelio Voltaire
Best Silent Film - The Ridiculous Romantic, Jim R. Moore
Best "Made in Coney Island" - Lost in Coney Island, Eric Rivas

2012 FESTIVAL SCHEDULE

 

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
1208 Surf Ave. Ground Floor

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave. 2nd Floor
(please note: this venue is not wheelchair accessible)

FRI. SEPTEMBER 21, 2012    
Fri. 7:30pm - CI Museum

 

Opening Night Screening - $7
Play Dead

Fri. 9:30pm - Sideshow

Opening Night Party - $25
at the Coney Island USA Freak Bar and Sideshows By The Seashore! Hosted by Adam The First Real Man. Live Sideshow
and Burlesque (2 hour Open Bar (Beer and Wine) and Finger Food!

 


SAT. SEPTEMBER 22, 2012    
 


 

Sat. 1pm - CI Museum

 

Program 1 - $7

Coney Island Dreams for Sale

Sat. 2pm - Sideshow

Program 2 - $7

Double or Nothing
Life is What Happens...
Staten Island Siren
Life Etude
While Henry Sleeps
Blue Sheep Suit

 

Sat. 3pm - CI Museum

 

Program 3 - $7

Bettie Page Reveals All

Sat. 4pm - Sideshow

Program 4, CI Films, - $7

7 Minutes in Coney
Fins of Fury: Tails of Glory in Coney Island's Mermaid Parade
Young and High Music Video
Forgotten New York. Yellow Submarine
Dame Lo
Lost in Coney Island

 

Sat. 5pm CI Museum

 

Program 5 - SOLD OUT!

Robot Man
Hanging Downtown
And: A Fragmented Biography
Warm Beer Lousy Food

Sat. 6pm- Sideshow

Program 6 - $7
The Rise and Fall of The Clash

 

Sat. 7pm - Museum


Program 7 - SOLD OUT
There’s a Dead Crow Outside
AmLeftCrap
Old Man
Threadbare
Alligator Man
The Longshoreman's Doctor
Bang Bang Love
Animal
Speed of Fencing
This is Only a Test
The Ridiculous Romantic
Derelict

Sat. 8pm - Sideshow
8pm - Party at the El Dorado Arcade, 1216 Surf Ave.

Program 8 - The Horror - $7

The God Damn Hustle - "Dirty Little Pet Names"
The Transmission
Odokuro

Danse Macumba
Birthday Boys
Just Like You
Last Seen on Dolores Street
Love Bug
Bad Moon Rising
Meat Me in Plainville

Saturday Night Party - $10
At the El Dorado Arcade 1215 Bowery St. Featuring: The New York Variety All-Stars Adam RealMan, Cardone and Kryssy Kocktail. Plus Go Go dancers: Delysia LaChatte, Clara Coquette, Dolly Debutante, Wae Messed, Tawdry Owl. All attendees get one free ride on the El Dorado Bumper Cars!
tickets

Sat. 9pm - CI Museum

 

Program 9 - Sold Out
Helping with Travis
Miami or BUST - A Hoboken Bet

Sat. 10:30pm - Sideshow

Program 10 Special Screening
THE WARRIORS


 

 

 

 
SUN. SEPTEMBER 23, 2012    

Sun 1:00pm - CI Museum


Program 11 - $7

Exotic World and the Burlesque Revival

Sun. 2:00pm - Sideshow

Program 12 - $7

Dreams Of A Reefer Fiend
Eine Million
The Elevator
Everything you've always wanted to know about bagels, but were afraid to ask
Gros
The Pilgrim & The Private Eye
Sharp Love, Sharp Kittens

Logan's Power
Dumb Dumbs

 

Sun. 3pm - CI Museum

 

Program 13 - SOLD OUT!
Us. A Family Album
Married and Counting


Sun. 4pm - Sideshow

 

Program 14 - $7

Elko
Faith

Blood Country

Manipulation

528 New York
Caterpillar


 

Sun. 5:00pm - CI Museum

 

Program 15 - SOLD OUT!
Things I Don’t Understand

Sun. 6pm - Sideshow

Program 16, CI Films, $7
I dream of Genie II: the nightmare
The Left Hook
The Wheels
The Longest Saturday of the Year
Jimmy's Rant
The Wonder Wheel
Gotta Love Coney Island
Mission of Mermaids
Out To Sea


 

 

 

 

2011 Award Winners!
Best Feature - Somebody's Hero - Darin Beckstead
Best Documentary Feature - The Last Immortal - Charles Denson
Best Short - Impostor - Marc Masciandaro
Best Documentary Short - Two's a Crowd - Tom Isler, Jim Isler
Best Horror Film - An Evening With My Comatose Mother - Jonathan Martin
Best Experimental - Dame Factory - Melanie Abramov
Best Music Video - Suck It! - John DesRoches
Best Animation - Devil Town - Victoria Cook
Best Silent Film - Fallen - Ashley Zahorian
Best "Made in Coney Island" - A Day In The Life Of Coney Island - Daniel Turkewitz

2011 FESTIVAL SCHEDULE ARCHIVE

CLICK HERE TO VIEW FILMS LISTED ALPHABETICALLY BY TITLE

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
1208 Surf Ave. Ground Floor

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave. 2nd Floor
(please note: this venue is not wheelchair accessible)

FRI. SEPTEMBER 23, 2011    
Fri. 7:30pm - CI Museum

 

Opening Night Screening: $6
The Last Immortal

Fri. 9:30pm - Sideshow

Opening Night Party - $25
at the Coney Island USA Freak Bar and Sideshows By The Seashore! Hosted by Adam The First Real Man. Live Sideshow
Featuring: Insectavora, Kryssy Kocktail, Burlesque Featuring Lefty Lucy, Creamy Stevens, Sizzle Dizzle, Variety Act: Lady Scoutington, Go Go:
Stella Chu, Dangrrr Doll. 2 hour Open Bar and Finger Food!

 


SAT. SEPTEMBER 24, 2011    
 


 

Sat. 1pm - CI Museum

 

Program 1 - SOLD OUT!

Skate
Somebody's Hero

Sat. 2pm - Sideshow

Program 2 - Sold Out!

Floyd The Android
Guard Dog Global Jam
Place Stamp Here
Delilah, Before
Daydreamed
Perspective
Three Things
Last Words of the Holy Ghost
Aurora Borealis

 

Sat. 3pm - CI Museum

 

Program 3 - $6

Nefertitty
Love is Hard: A Burlesque Fairytale

Sat. 4pm - Sideshow

Program 4 - $6

Goodbye Winter
Posthumous Proposal
After – School Special
The Virgin Forest
The Robber Barons of Wall Street
Impostor

 

Sat. 5pm CI Museum
Saturday 5:30pm NY Aquarium

Special Screening at the NY Aquarium's 4D Theater, 602 Surf Ave., 5:30pm, Free (First Come First Served) Atlantic Crossing: A Robot's Daring Mission

Program 5 - $6

The Super

Sat. 6pm- Sideshow

Program 6 - $6
Devil Town
Hesta Prynn
Climb
Radio Girl Underground Melody
Carny
Holes for Eyes
A Fable about Beauty
Good Taste
The Dinner Meeting
15:2
What Remains

 

Sat. 7pm
Party NY Aquarium
Program 7 Museum

New York Aquarium Film Fest Party, 7pm-11pm, 602 Surf Avenue, $15
Featuring two bands Moto Wrays and Spanking Charlene. Burlesque by Little Brooklyn, Fem Appeal, Amelia Bareparts. Sideshow by Princess Pat and Lady Hourglass. Go Go by La Maia, Justina Flash, Dottie Dynamo. Cash Bar.

Program 7 - $6
They Call Me Pubefinger
Vacuum Attraction
Blame Cupid Stupid
Mondo Claymo
Neal
The Open City
How (Not) To Borrow a Car
Terrestrial Violence
Hey Rube

Sat. 8pm - Sideshow

Program 8 - The Horror - $6

Martian Precursor
Waffle
Incubator

Nice Guys Finish Last
Sophie Gets Ahead
Ad Noctum
Cabine of The Dead
Eat Me
An Evening with My Comatose Mother

 

Sat. 9pm - CI Museum

 

Program 9 - $6
Ode to Charlie
Boys from Coney Island
The Craving

Sat. 10:30pm - Sideshow

Program 10 Special Screening
THE WARRIORS SOLD OUT!


 

 

 

 
SUN. SEPTEMBER 25, 2011    

Sun 1:00pm - CI Museum


Program 11 - $6

Oh luv
Us
December 15th
Fish
A Finger Two Dots, Then Me
Atlantis
Ma In Her Kerchief
Tom and Sabrina
Divorce

Sun. 2:00pm - Sideshow

Program 12 - $6

The Hidden Sister
Dame Factory
First Kiss
Bathing and the Single Girl
Heart Break
Street Pillow or the Sidewalk Sleep
Flagpole

Suck It

 

Sun. 3pm - CI Museum

 

Program 13 - $6
Airhead
He Shoots He Scores
The Fabulous Jalopy
Two’s a Crowd
Doctor Kong
I Rub NY
Desert of the Real
New New York
Feedback
Who I Am

Sun. 4pm - Sideshow

 

Program 14 - SOLD OUT!

The Hush
Surfer’s Way

Rumbleseat

Just Noodlin

Frustrated
Mercury in Tuna

The Day That We Got Married

Ronan and Alyssa are about to break up
Fallen
Tommy’s Pumpkin

Hansel and Gretel
Death of a Popstar

 

Sun. 5:00pm - CI Museum

 

Program 15 - $6
Greatest Disaster
Long Island Uncovered
Heavy Metal Picnic


Sun. 6pm - Sideshow

Program 16 - Sold Out!
Take Me There
Neptune Jam
The Blue Umbrella
Save Coney Island
I Dream of Genie
Shoot The Freak
Ic Waters
A Cornucopia Of Characters:The Queens Polar Bears
A Day in the Life of Coney Island
The Great Coney Island Egg Toss
John Dorman The Candy Man

 

 

 

 

 

2010 Award Winners

Best Animation - Birth - Signe Baumane
Best Experimental - My Own Private March - Howie Alex
Best Silent Film - Loop-da-Loop and Giuseppe - Jason R. Jaworski

Best Horror Film - Alice Jacobs is Dead - Alex Horwitz
Best Music Video - "This Town" Gambit - Randy Scott Slavin
Best Documentary Short - The Faux Real - Suzanne Hillinger
Best Documentary Feature - Dirty Martini and the New Burlesque - Gary
Beeber
Best Short - Flat Love - Andres Sanz
Best Feature - Satan Hates You - James Felix McKenney
Best "Made in Coney Island" - Last Summer at Coney Island - JL Aronson

2010 FESTIVAL SCHEDULE

CLICK HERE TO VIEW FILMS LISTED ALPHABETICALLY BY TITLE

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
1208 Surf Ave. Ground Floor

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave. 2nd Floor
(please note: this venue is not wheelchair accessible)

FRI. SEPTEMBER 24, 2010    
Fri. 7:30pm

 

Opening Night Screenings:
Museum of Wax, Shape of the Shapeless, Dirty Martini and The New Burlesque

Fri. 9:30pm

Opening Night Party at the Coney Island USA Freak Bar and Sideshows By The Seashore! Hosted by The Great Fredini. Live Sideshow and Burlesque Featuring: Insectavora, Serpentina, Bambi, Miss Tickle and the Japanese Pole Dancing sensations Cay Izumi and Tokyo Dolores. 2 hour Open Bar and Catered Food!

 


SAT. SEPTEMBER 25, 2010    
 


 

Sat. 1pm

 

Program 1

The Cow Who Wanted To Be a Hamburger
American Brooklyn
Ministry in the Subway

Sat. 2pm

Program 2

"Ray Condo's Crazy Mixed Up World"
Banana Bread
We Could Be Ninjas
With Anchovies...Without Mamma
Alienated
Thy Kill Be Done
Bobby Visits The Library
Paradise Beach

 

Sat. 3pm

 

Program 3 - SOLD OUT!

Vinny Vino
Rocking Horse Winner
Watching
Rain Dog
Poetry Man
Utopia Lies at the Horizon
Til My Voice is Gone

Sat. 4pm

Program 4

Why is Blue Man Blue?
Amant De Chaussure (Shoe Lover)
Career Advice
Socarrat
Birth
Love Comes Out of The Butt
Olive Coney Island
"This Town" Gambit

 

Sat. 5pm

 

Program 5

Satan Hates You

Sat. 6pm

Program 6

Last Summer at Coney Island

 

Sat. 7pm

 

Program 7 - SOLD OUT!
Flushed
Hairnimation #2
'Va Fa Napoli, Hipster'
New York Trilogy
Snapshots
Two
Midlife
Bay Rizz: The Man For You
Loop-da-Loop and Giuseppe
8bit GHOST HOP!

Sat. 8pm

Program 8 The Horror

DemiUrge Emesis
Vision
Happy Face
Tub
Alice Jacobs is Dead
Flowers for Norma
Parking Space
The Devil's Toy

 

Sat. 9pm

 

Program 9 Coney Island Films
Panache
Coney Ideal
Springtime in November
The Sparrow and the Tigress

Sat. 10:30pm

Program 10 Special Screening
THE WARRIORS

 

Sat. 10:40pm

 

  Program 11
Cellar
SUN. SEPTEMBER 26, 2010    

Sun 1:00pm


Program 12

'Hey Rachel...'
What About the Father?
Hoop Springs Eternal
A Fool's Idea - An Exploration of Clown
Mermaids of New York
The Faux Real
Hell on Wheels: Gang Girls Forever

Sun. 2:00pm

Program 13 Sold Out!

Gizmo Kaleidoscope
The Waking Artist
Coney Island: Secrets of the Universe
My Own Private March
Night Falls on Coney Island
Saving the Sideshow
Last Night in Astroland with Jimmy Prince

 

Sun. 3pm

 

Program 14
The Skisherman
Tiger Ted Lowry
Enter the Beard
1939 I have Seen the Future
Moby: One Time We Lived

Sun. 4pm

 

Program 15

Slap Back Jack 'High Five Master'
Gelber & Manning in Pictures
Road Less Traveled
Land Without Shadows
The Cycle
Empire Corner
Final Weapon

 

Sun. 5:00pm

 

Program 16 SOLD OUT
Special Event - Honoree Darren Aronofsky and Requiem for a Dream Screening.

Sun. 6pm

Program 17
Albert

Jules and Candy
Flat Love
Butterflies of Trip City
Tollbooth Motel
Blindsided
Le tramway fantôme de Marseille
You're Here

 

 

 

 



2009 FESTIVAL SCHEDULE ARCHIVE

CLICK HERE TO VIEW FILMS BY TITLE

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
1208 Surf Ave. Ground Floor

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave. 2nd Floor
(please note: this venue is not wheelchair accessible)

FRI. OCTOBER 2, 2009    
Fri. 7:30pm

 

Opening Night Screening:
Step Right Up & The Prince of Mermaid Avenue

Fri. 9:30pm

Opening Night Party at the Coney Island USA Freak Bar and Sideshows By The Seashore! Hosted by The Great Fredini. Live performances by Legs Malone, Nasty Canasta, Miss Cherry Delight, Cherry Pits, Billy The Id, Gary Ray, Donny Vomit, Scott Baker, Alejandro. Live Music from Fisherman and Jeff the Skilletlicker. Open Bar!

 


SAT. OCTOBER 3, 2009    
 


 

Sat. 1pm

 

Program 1

Flying Pumpkins: The Legend of Punkin Chunkin

Sat. 2pm

Program 2

Somewhere Between Here and There
The Double
What Is She To You?
I Don't Sleep I Dream
Damaged
The Beneficiary
There's No Justice, It's Just Us

 

Sat. 3pm

 

Program 3

Brooklyn Force
Small Time
Silent Treatment
Around the Block
The Vaudevillian
Draw
Got A Mind

Sat. 4pm

Program 4 Coney Island Films

Koolkidz Music Video: Positive
The Tin Soldier
Who Shot Coney Island?
I Had a Dream I Went to Coney Island
The Heart of Coney Island
Woman on a Train
The Mermaid Parade 2008
Presque Isle
Jigsaw Soul - 'Cockroach Hotel'
It's All Here, It's All Real, It's All Alive!!!
Frank Sidebottom Saves Coney Island
Palmflower - Buried Under
Coney Island 2057

 

Sat. 5pm

 

Program 5

Friends (with benefits)

Sat. 6pm

Program 6 - SOLD OUT!

Horn Dog
Art Film
Turf
Circus
Attackazoids, Deploy!!
Silent Film Star vs The Undead
Las Historias Mas Sexy Del Mundo! No.2 aka The Sexiest Stories on Earth!
Blood
Rising Up: The Story of the Zombie Rights Movement
Piece of Meat

 

Sat. 7pm

 

Program 7
The Release of Jan
Sea Legs

Sat. 8pm

Program 8 The Horror

X-Mess Detritus
The Institute of Seance
The Babysitter
Wilted
The Fairy Princess
Dead Sucks
Death In Charge
Dealbreaker
Survivors
Self-Inflicted
Paper Dolls Live in Glass Houses
Ice Cream Sunday

 

Sat. 9pm

 

Program 9
Bad Day at Red Hook
Red Hook

 

 

 

Sat. 10:30pm

Program 10 Special Screening
THE WARRIORS

SOLD OUT!

 
SUN. OCTOBER 4, 2009    

Sun 1:00pm


Program 11

Fight Day
Are You Happy?
Finding Meeky: A Fragmentary History
Bay Rizz "Rescue"
Outside the Last Game at Yankee Stadium
The Retired Chef
No Strings Attached

Sun. 2:00pm

Program 12 Coney Island Films

'Blue Sky' KaiserCartel
End of the Line
Against The Tide
Young At Heart
The Poor Man's Follies

 

Sun. 3pm

 

Program 13
Here's Herbie
8 Days Later
Real Gone
Far From Home
Mermaids of New York: Bambi the Mermaid
The Dishwashers "Sweetcheeks"
Ed Hamell Rant & Roll

Sun. 4pm

 

Program 14

The Terrible Thing of Alpha-9!
Slim and Lena
True Beauty This Night
Shoebox Redhead
Pirates of the Broadway: Part Deux
Good Old Days
Cesar Salad
Intervention
Test Music Video

 

Sun. 5:00pm

 

Program 15
Strongman


Sun. 6pm

Program 16
Mother

Medicine Man
Basket Bronx
Misunderstood
Father's Day
Maharishi
Mugs
F... That
Sensations of the Season

 

 

 

 


2008 FESTIVAL SCHEDULE

This is an archive of our 2008 Festival

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
1208 Surf Ave. Ground Floor

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave. 2nd Floor
(please note: this venue is not wheelchair accessible)

FRI. SEPT. 26    
Fri. 7:30pm

 

Opening Night Screening:
Down The Hatch & Sideshow Still Alive

Fri. 9:30pm

Opening Night Party at the Newly Renovated and Expanded Freak Bar and Sideshows By The Seashore!
Hosted by The Great Fredini. Live performances by The Coney Island Circus Sideshow and Burlesque stars Bambi The Mermaid, Little Brooklyn and Legs Malone! Open Bar!

 


SAT. SEPT. 27    
Sat. 12pm

Program 1 - Family Friendly

The Ferris Wheel Song
Unexplained Incidents
Transit
Hopeful Home
Against The Wind
First Bass
Coney Island: Remnants
Walking Shadow
Frank Sidebottom: Frank's World

 

Sat. 1pm

 

Program 2

Luna Park
Bird Strikes
Brooklyn Baseball
Mermaids of New York: The Brooklyn Babydoll
Carlos Catani
Virgins of New York
Carny Girl

Sat. 2pm

Program 3

Okay: KaiserCartel
Pretty Lisa
Billboard Girl
Submerged
The Heart is a Hidden Camera
The Red Room
Treasure of Riverside Park
Gangster's Crib
The Last Freak Show
The Velocet: Concertina

 

Sat. 3pm

 

Program 4

Lucky Days

Sat. 4pm

Program 5

Serialist Art
Horsefingers 3: Starfucker
The Visitor
Euology For Jack
Sovereignty
Pumpkin Hell
Dream On Cupid

 

Sat. 5pm

 

Program 6

Around The World in 90 Seconds
Age Old Story

Three Minute Culture
One Little Step
Watching The Sun, 1 Wish
The Long Goodbye
Counting Waves
Detachment

Sat. 6pm

Program 7

The Upper Hand
Dead Boyfriends
Sexy Clown Bitch
Teat Beat of Sex - 8,9,10,11
Belvedere & Me - A Love Story
Swing Vote - what side are you on?
Butterfly Witch
Temporarily in Love

 

Sat. 7pm

 

Program 8
Watch Out


Sat. 8pm

Program 9 The Horror

Zombie Gets a Date
Little Snaps of Horror
Even
Family Affair
Happy Birthday
Security & Fee
The Walking Corpse
Zombie Jesus!
Abracadaver!
Apathy Breeds Contempt
The Pod
Eat Me

 

Sat. 9pm

 

Program 10
Probed
Dishwashers
Apex Predator
I Love You I Love You I love You
Getting Out
Mishka

Harvest
GothKill


Sat. 10pm

 

 

Sat. 10:30pm

Special Screening
THE WARRIORS

 
SUN. SEPT. 28    

Sun. 12pm - Sideshow
Sun 12:30pm
- Museum

Program 11 - 12pm

Brooklyn is Everything
Project Jenny, Project Jan's "Brooklyn"
Paint The Walls Red: Haunted
MC Extra Cheese: Very Lazy
One Word
Buskers

Program 12 - 12:30pm

Light Switch
Rock N Roll King of the Southwest: The Bobby Fuller Story
Airplay: The Rise and Fall of Rock & Roll Radio

Sun. 2:00pm

Program 13

The Brooklyn Way
North Brother
Where The Sky Meets The Sea
The Brother's In Trouble
Huey
The Note
I'm No Stud
Pickup And Return
English Language (With English Subtitles)
Vacation
Long Night Drone

 

Sun. 3pm

 

Program 14
Dawn Landes, Bodyguard
Hot Dog
The Maiden Voyage of Jimmy Swash
Erin
Come From Heaven
New Uke City
The Salvation Blues

Sun. 4pm

 

Program 15 - Coney Island Films Sold Out! Second Show added 6:15pm - Museum

January First
Coney Island's For The Birds
Coney
Wonder
Coney Island Saved Me!
Save Coney Island
Coney Island
Made in Coney Island
A Mermaid Cycle

 

Sun. 5:00pm

 

Program 16
Attackazoids!
Trek 183
Shore Thing

Sun. 6pm

Program 17
Hell Bent On It

Outside Agitator
Hot Stains
anybody
The Trouble With Summer
just one of the gynos
Denim
Dress Code
Out of Necessity
Helen's First Date in Two Years
Sodom By The Sea

 

Sun. 6:15pm

 

Program 18 - Coney Island Films - Second Show Added!

January First
Coney Island's For The Birds
Coney
Wonder
Coney Island Saved Me!
Save Coney Island
Coney Island
Made in Coney Island
A Mermaid Cycle

Awards Presentation: El Dorado Auto Skooters, 1216 Surf
Ave. Sunday, September 28th, 8:00pm

2009 Award Winners

Best Feature - Sea Legs - Craig Butta
Best Short - Basket Bronx - Martin Rosete
Best Documentary Feature - The Prince Of Mermaid Avenue - Charles Denson
Best Documentary Short - Young at Heart - Brian Paccione
Best Experimental - Who Shot Coney Island? - Howie Alex
Best Silent Film - The Institute of Séance - Kevin Corcoran
Best Animation - The Terrible Thing of Alpha-9! - Jake Armstrong
Best Music Video - "Blue Sky" KaiserCartel - Grizlet
Best "Made in Coney Island" - The Poor Man's Follies - Micropunta

2008 Press Release

2008 Award Winners

Best Feature: Lucky Days - Angelica Torn, Tony Torn

Best Short: The Heart Is A Hidden Camera - Gabriel Judet-Weinshel

Best Documentary Feature: Airplay - Carolyn Travis, Chris Fox Gilson

Best Documentary Short: Save Coney Island - Peter LiPera

Best Experimental: Carlos Catani - Marcos Meconi

Best Animation: Luna Park - Yuliya Vinokur

Best Music Video: Temporarily In Love - Randy Scott Slavin
Best Silent Film: The Visitor - Paul Andersen

Best "Made In Coney Island": Coney Island Saved Me! - Amanda Jencsik

Quotes from the 2008 filmmakers about our festival

2008 Photo Gallery


2007 Photo Gallery

2007 Award Winners

Best Feature: Two Tickets To Paradise - D.B. Sweeney

Best Short: Nature of the Beast- Nate Pommer

Best Documentary Feature: Blood, Boobs & Beast - John Kinhart

Best Documentary Short: Bally Master - Gary Beeber

Best Experimental: Blue Dreams Downtown - Raiya Corsiglia

Best Animation: Teat Beat Of Sex - Signe Baumane

Best Music Video: Jollyship the Whiz-Bang: Cleaning Up Coney Island - Noah Todd

Best "Made In Coney Island": Coney Island - Ramen Cromwell

Join our email announcement list to receive film festival updates

Don't miss our opening night celebration hosted by The Great Fredini. Featuring amazing performances by a bevy of sideshow & burlesque stars. COME OUT TO PLAAYY YAAAY for this very special event! Sat. Oct. 1st, 10:30pm.


2007 FESTIVAL SCHEDULE

This is an archive of the 2007 Festival.

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
3006 W. 12th St.

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave.
(please note: this venue is not wheelchair accessible)

FRI. SEPT. 28    
Fri. 7:30pm

Opening Night Screening:
AMERICAN SCARY

 

Fri. 9:30pm

 

Opening Night Party
Hosted by The Great Fredini. Live performances by New York Burlesque Stars and performers from The Coney Island Circus Sideshow. Open Bar!


SAT. SEPT. 29    
Sat. 12pm

Program 1 - Kid Friendly

Sideshow
A Triplet Affair
End of the Sawdust Trail
The Little Gorilla
Dear Lemon Lima,
Brooklyn Boy
One Little Step

 

Sat. 1pm

 

Program 2

Charge For That
“Indian Larry” Memorial Field

Sat. 2pm

Program 3

Dirty Whirl
The Toll
Nature of The Beast
Anniversary Present
Face Value
Off Hour
No Destination
151617

 

Sat. 3pm

 

Program 4

King Of Sorrow

Sat. 4pm

Program 5

Coffee Time
Slice
Club Soda
Security
The Unknown Coppola
Ode to Fredo

 

Sat. 5pm

 

Program 6

Two Tickets To Paradise

Sat. 6pm

Program 7 - Coney Island Films

Jollyship the Whiz-Bang
Coney Island of The Mind
Coney Island, USA
Freak Dream
Eternal Flame
Coney Island
Keep it Clean

 

Sat. 7pm

 

Program 8 - Let's Go Mets!

Mathematically Alive: A Story of Fandom - SOLD OUT!

By popular demand, new screening added 7:30pm Sunday.


Sat. 8pm

Program 9 - Horror and more...

The Sandman
Broken Clocks
The Insane
Night of the Living Gay
Heading Home
The Apartment
The Day All Women Loved Me
A Yellow Brick Road

 

Sat. 9pm

 

Program 10
Henry The Otter
Celluloid #1


Sat. 10pm

 

 

Sat. 10:30pm

Special Screening
THE WARRIORS

 
SUN. SEPT. 30    

Sun. 1pm

 

Program 11

Art’s Desire
Mirror Madness
Blue Dreams Downtown
As A Cloud
Crazy Lovin’
George
Messenger
Open Wide

Sun. 2:00pm

Program 12 - SOLD OUT!

Adventures on a Tzitza String
Little Pink Medicine
Circus Amok
Bally Master
Coney Island Cyclone
The History Of Vaudeville
Shadows in Narrioch


 

Sun. 3pm

 

Program 13 - Underground
Teat Beat of Sex
Licked
Llik Your Idols

Sun. 4pm

 

Program 14

Shuteye Hotel
Take Out
Joseph Henry
Pop Foul
Sunset Park
Sangam
The Intruder

 

Sun. 5:00pm

 

Program 15 - The Horror
The Eyes of Edward James
Pretty
Blood, Boobs & Beast
Deleted Scenes

Sun. 6pm

Program 16 - Hip Hop plus

The Space Burger
A Man in The Attic
Stomping Grounds
And She Don’t Stop
Rhyme Animal
Clam Heads

 

Sun. 7:30pm

 

Program 17 - Let's Go Mets!

Mathematically Alive: A Story of Fandom

FESTIVAL SCHEDULE


This is an archive of our 2006 Festival.

 

 

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEASHORE
3006 W. 12th St.

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave.
(please note: this venue is not wheelchair accesible)

FRI. OCT. 6    
Fri. 7:30pm Opening Night Screening:
AMERICAN CARNY: True Tales of the Circus Sideshow
 

Fri. 9:30pm

 

Opening Night Party
Hosted by The Great Fredini. Live performances by Insectavora, Serpentina, Roc Roc It, Little Brooklyn, Dottie Lux, Lady Satan, Balloonhedz with Mini Malicious, Bambi the Mermaid and Bunny Love!

SAT. OCT. 7    
Sat. 12pm

Program 1

Itsy Bitsy
The Guide Still Standing
Midsummer Dream
Passion to the Max
Open Air
Sofa King
 

Sat. 1pm

 

Program 2

MY LIFE AS AN UNDERDOG
Some Dreams Come True
The Story of Bubbleboy

Sat. 2pm

Program 3

CONEY ISLAND FILMS Twistin' Gorilla
The Green Flash
Astella Development
I Wonder
Avenue X
Curse Of Coney Island
The Mirmaids
Red Meat
I Live in Brooklyn

 

Sat. 3pm

 

Kill Your Darlings: A Panel Discussion on Editing
FREE ADMISSION

Sat. 4pm

Program 4

Walk
Pitch
Guide Dog
Messenger
The Tourist
Lyra Lezama

 

Sat. 5pm

 

Program 5

AMERICAN STAG
Available Men
Shuffle Mode

Sat. 6pm

Program 6

The Clean Machine
130 Seconds
Smile
Misfortune Cookie
Pride and Passion
The Falcons are 3
Home Delivery
Sideshow Attraction
Surf Gang

 

Sat. 7pm

 

Program 7

PISSER

Sat. 8pm

Program 8

Public Bath
Day Of The Grackle
Little Brooklyn
Girlfriend in a Kimono
Dawn Of The Flies
Team Queen
Heaven
Tales Of Times Square
Perfidia
Chingaso The Clown

 

Sat. 9pm

 

Program 9
PERVERT!

The Threat From Behind

Sat. 10pm

 

 

Sat. 10:30pm

Special Screening
THE WARRIORS
 
SUN. OCT. 8    

Sun. 1pm

 

Program 10

Crooked Mick
Winged Victory
Conjuring Elf, Que Payasos!
License To Play
Audition

Sun. 1:30pm

Special Screening
BOARDWALK
q&a with director Stephen Verona

 

Sun. 3pm

 

Program 11
CREATING KARMA

Sun. 4pm

 

Program 12

Orange Boy
Sammy and Marry
Kali Ma
Beatgirl
Yellow Belly
Zombie-American
World's Worst Job, Danny and the Ocean
Disconnected Images
Tulips for Daisy
New York

Special Event
WALKING TOUR
Famous Coney Island film locations. Departs from the street level entrance of the Coney Island Museum at 4pm sharp! Free with a ticket stub from any of our festival programs.

Sun. 5:30pm

 

Program 13
HOLES IN MY SHOES

Sun. 6pm

Program 14

Moving Picture Makers
Dentist
Happy Trails
The Tutu Fairy
Hold
Linger On
Copperhead Road
Half-Hearted Escape
Six-Minute Shootout
Secondhand Smoke
Intro

 

Sun. 7:30pm

 

Awards Presentation
FREE ADMISSION

2006 Award Winners

Best Feature: Pervert! - Jonathan Yudis

Best Short: The Day of the Grackle - Michael Berry

Best Documentary Feature: Holes In My Shoes - David Wachs

Best Documentary Short: Messenger - Gary Beeber

Best Experimental: I Live In Brooklyn - Bombonia

Best Animation: Guide Dog - Bill Plympton

Best "Made In Coney Island": I Wonder - Chris DePierro & Amanda Jencsik

The Coney Island Film Festival thanks you for making this our most successful festival ever!

Quotes from the 2006 filmmakers about our festival

2006 Photo Gallery

 

Coney Island Film Festival 2005 Photo Gallery!

2005 Award Winners

Best Feature: Hot Lunch - Rory Kindersley

Best Short: Who Makes Movies? - Christopher Luccy

Best Documentary Feature: A Flash Of Light - Will Kelty

Best Documentary Short: City Of Mermaids - Leah Wolchok

Best Experimental: Tin Town - Rachel Smith

Best Animation: Somethin's Fishy In Coney Island - Bob Mataranglo

Best "Made In Coney Island": Under The Roller Coaster - Lila Place

Don't miss our opening night celebration hosted by The Great Fredini. Featuring amazing performances by a bevy of sideshow & burlesque stars. COME OUT TO PLAAYY YAAAY for this very special event! Sat. Oct. 1st, 10:30pm.

2005 FESTIVAL SCHEDULE
CLICK HERE TO VIEW A LIST OF THE FILMS BY TITLE.

DAY & TIME

SIDESHOWS BY THE SEAHORE
3006 W. 12th St.

CONEY ISLAND MUSEUM
1208 Surf Ave.

FRI. SEPT. 30    

Fri. 9pm

 

Opening Night Celebration

SAT. OCT. 1    

Sat. 1pm

 

Program 1

Sat. 2pm

Program 2

 

Sat. 3pm

 

Program 3

Sat. 4pm

Program 4

 

Sat. 5pm

 

From Other Worlds

Sat. 6pm

Program 5

 

Sat. 7pm

 

Hot Lunch

Sat. 8pm

Program 6

 

Sat. 9pm

 

Program 7

Sat. 10pm

 

 

Sat. 10:30pm

Special Screening  
SUN. OCT. 2    

Sun. 1pm

 

Program 8

Sun. 2pm

Program 9

 

Sun. 3pm

 

Program 10

Sun. 4pm

Program 11

 

Sun. 5pm

 

Searching for Bobby D.

Sun. 6pm

Program 12

 

Sun. 7pm

 

Program 13

Sun. 8:30pm  

Awards Presentation

Shop Our Store for Posters and DVD'S